Yüksek teknolojiyle mutfakta ‘şov’ yaptı

Beko malzemeyi kamerayla tanıyan yapay zekalı fırınlardan tambur hareketiyle deterjanın daha etkili çözülmesini sağlayan çamaşır makinelerine kadar, teknoloji ve sürdürülebilirliği bir araya getiren ürünleriyle görücüye çıktı.

Dünyanın en yeni mutfak teknolojilerinin görücüye çıktığı İtalya’nın Milano kentindeki Eurocucina’da sürdürülebilirlikle buluşan yüksek teknolojiler boy gösteriyor.

21 Nisan’a kadar sürecek fuarda Beko da, malzemeyi kamerayla tanıyan yapay zekalı fırınlardan tambur hareketiyle deterjanın daha etkili çözülmesini sağlayan çamaşır makinelerine kadar, teknoloji ve sürdürülebilirliği bir araya getiren ankastre serileri ile öne çıktı.

Türkiye’nin dünya mutfak aletleri üretiminde önemli yeri olduğunu vurgulayan Arçelik Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Akın Garzanlı, 2 senede bir yapılan fuara 4. kez katıldıklarını belirterek, “Bu fuar mutfak teknolojilerinde trendi belirliyor” dedi.

Avrupa beyaz eşya pazarının yaklaşık yarısını oluşturan ankastre kategorisinde son dönemde minimalist tasarımların, akıllı mutfak teknolojilerinin, sürdürülebilir malzeme kullanımının ve kişiselleştirilmiş mutfakların ön plana çıktığını anlatan Garzanlı, “Beko markamızla Avrupa’da beyaz eşyadaki liderliğimizi, ankastre kategorisinde sunduğumuz ürün alternatiflerimiz ve pazar payı artışlarımızla pekiştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Peki fuarda görücüye çıkan yeni teknolojiler nasıl geliştiriliyor? Dünyada 9 ülkede 31 Ar-Ge merkezleri bulunduğunu anlatan Garzanlı, “2300 Ar-Ge çalışanımız var. Yılda 1000 fikir oluşturuluyor ve bunların 300 – 350 tanesi sürdürülebilirlikle ilgili… Beyin göçü açısından şanslı taraftayız. Global bir şirketin merkezi olan İstanbul’da çalışıyorsunuz ve 122 pazara birden hitap ediyorsunuz” dedi.

Yeni katılan markalar

Bu yıl Beko’nun yanı sıra Beko Europe ile bünyelerine katılan, Whirlpool, Indesit ve Hotpoint markalarıyla da Eurocucina’da boy gösterdiklerini dile getiren Garzanlı şöyle devam etti:

“Whirlpool dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden. Indesit İtalya’da beyaz eşya pazarına liderlik ediyor. Hotpoint ise İngiltere’de 1911’den beri çamaşır makinesi pazarının ve İtalya’da ankastre pişirme teknolojileri pazarının lideri. Şirketimize yeni katılan markalarla birlikte sürdürülebilirliği iş stratejimizin merkezinde tutmaya devam edeceğiz.”

‘Yapay zeka’ fırının içinde

Akın Garzanlı fuarda Beko’nun ısı pompası teknolojisini bulaşık makinelerine entegre ederek A sınıfında yüzde 20 enerji verimliliğine ulaştığı bilgisini paylaştı. Fuarda kameralarla malzemeyi tanıyan ve yemek önerilerinde bulunan pişirme cihazları, airfrier özellikli fırınlar, tambur hareketleriyle deterjanın suda daha etkili şekilde çözülmesini sağlayan çamaşır makineleri ve yüksek tasarruflu bulaşık makineleri de ilgi gördü. Fuarda boy gösteren yeni teknolojiler arasında pizza tabağı gibi ekstra büyük eşyaları da yıkayan geniş hacimli Amerika tipi bulaşık makinesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x