Green Up Meetings No.5 “Sokak KadınlarıN” Temasıyla Gerçekleştiriliyor

PlumeMag’in kurucusu Bihter Ayyıldız’ın “Yerel kalkınırsa değer katlanır” sloganıyla 2022 yılında hayata geçirdiği Green Up Meetings konferans serisinin beşinci edisyonu, “Sokak KadınlarıN” temasıyla 9 Mart Cumartesi günü Saint Benoît Lisesi Silüet Salonu’nda, Local Makers paydaşlığında ve Katalist içerik danışmanlığında gerçekleştirilecek.

Kadınların sokak hakkına odaklanan konferansta her biri farklı alanlarda kendine has mücadelesini vererek yaşam hakkını, sokak hakkını, fiziksel ve manevi ifade hakkını, iş hakkını savunan kadınlara söz verilecek.

Sokak KadınlarıN temasıyla 9 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilecek Green Up Meetings No.5’te Şükran Moral, Zeynep Atakan, Ayça Kaya, Hande Şekerciler, Ebru Koralı, Aslıhan Begüm Gökçınar, Bedia Büyükgebiz, Jülide Erdoğan, İpek Özbey, Bedia Ayşegül Tansen, Senem Toluay Ilgaz ve Talya Aydın gibi çok değerli isimler yer alacak.

Etkinlik, Local Makers paydaşlığında ve Katalist içerik danışmanlığında, Mey Diageo ve Sephora’nın katkılarıyla, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle Saint Benoît Lisesi Silüet Salonu’nda gerçekleşecek.

Konuşmaların yanı sıra gün boyunca çeşitli performans ve sürprizlerle katılımcılara keyifli bir gün sunacak Green Up Meetings No.5’te, etkinlik günü 4 farklı atölye de hayata geçirilecek. Ayrıca, gün boyunca etkinliğe paralel olarak kadın girişimcilerin bir araya geleceği, deprem bölgelerinden üreticilerin de yer alacağı Local Makers Market faaliyette olacak.

Tüm panel ve atölyelere katılımın ücretsiz olduğu Green Up Meetings No.5 ile ilgili gelişmeleri takip etmek için Green Up Meetings’in Instagram hesabını takip edebilir ve kayıt formunu doldurarak etkinliğe katılım sağlayabilirsiniz. 

Green Up Meetings No.5 AtölyeleriSosyal Medyada Kadın Temsili ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi 13.00-14.30

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) tarafından yürütülen “Sahte Haber ve Nefret Söylemine Karşı Erken Uyarı Sistemi Projesi” (SAHNE) kapsamında ‘Sosyal Medyada Kadın Temsili ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi’ düzenlenecek.

Gökçesu Kalafat kolaylaştırıcılığında toplumsal cinsiyetin temel kavramları, toplumsal cinsiyet rollerinin hayatımızı nasıl etkilediği, cinsiyetçilik ve ayrımcılığın gündelik yaşamda görünüş biçimleri üzerinde konuşulacak. Yazılı ve görsel medyada cinsiyetçi dil kullanımına, ayrımcı kalıplara ve nefret söylemine ilişkin örnekler aracılığıyla toplumsal cinsiyet eşitliği ile dil kullanımı arasındaki ilişki konusunda bilgi verilecek. Atölyede gerçekleştirilecek grup çalışmaları ise katılımcılara ayrımcılığın ve eşitsizliğin ortadan kaldırılması için yapılabilecekleri düşündürtecek.

ACT İstanbul ile Atık İpleri İleri Dönüştürme Atölyesi “Bağlanarak Güçleniyor ve İlerliyoruz.’’ 12.00-13.00

Atık ve artık malzemeleri yeniden değerlendiren ve onlara farklı bir formda hayat veren ACT İstanbul’un gerçekleştireceği atölyede atık ipler katılımcıların elinden ileri dönüşümün ikonik örneği olan anahtarlıklara dönüşecek. 

Kintsugi Atölyesi ‘’Kırıldığımız yerlerden birleşiyoruz.’’ 12.00-13.00

Bir Japon sanatı olan ve kırılan nesneyi eskisinden daha güzel, daha değerli hale getirme amacı taşıyan Kintsugi, eşyadaki kırıklara odaklanmak yerine eşyanın tümündeki güzellikleri görmeyi hedefliyor. Etkinlikte gerçekleştirilecek Kintsugi atölyesinde kusurlardaki mükemmellik ortaya çıkarılacak ve kırılan objelere yeniden hayat verilecek.

Sephora Stands Classes for Confidence Öz Güven Sınıfı  14.30-15.30

Sephora Eğitim Ekibi ve Senior Makyaj Sanatçıları ile Öz Güven Sınıfı Makyaj Atölyesi gerçekleştirecek. 

Green Up Meetings No.5 Etkinlik Akışı

10.00-10.15 Açılış Konuşması

Bihter Ayyıldız & Yağmur Çoban & Jülide Erdoğan

10.15-10.45 ötekiSİZ

Aslıhan Begüm Gökçınar & Harun Demircioğlu

10.45–11.25 Yeni Medyanın Öncü Kadın Sanatçıları

Konuşmacılar: Hande Şekerciler & Beyza Dilem Topdal & Doğa Ünyaylar

Moderatör: Bihter Ayyıldız

11.30- 12.00 Hayat Sarılmazsa Sen Ona Sarıl!

Konuşmacı: Ayşe Tükrükçü 

Moderatör: Jülide Erdoğan

12.00-13.00 Illy ile tatlı bir ara ve ikramlar

13.00-13.40 Erkek Egemen Sektörlerde Kadın Olmak ya da Olmamak!

Konuşmacılar: Ebru Koralı & Zeynep Atakan

Moderatör: İpek Özbey 

13.45-14.25 Sivil Siyaset ve Kadın

Konuşmacılar: Bedia Büyükgebiz & Talya Aydın & Bedia Ayşegül Tansen

Moderatör: Senem Toluay Ilgaz

14.30-15.10 Şükran Moral’in Vur- Kaç Performansları (Papko Art Collection Katkılarıyla)

Konuşmacı: Şükran Moral

Moderatör: Bihter Ayyıldız

15.10-15.30 Illy ile tatlı bir ara

15.30 – 16.00 Sephora ile Kapsayıcı Güzelliğin DNA’sı

Konuşmacı: Ayça Kaya

Moderatör: Bihter Ayyıldız

16.00-16.20 Hayal Et Tasarla Üret: Lise Öğrencilerinin Penceresinden

Konuşmacılar: Duru Özmeral & Zeynep Naz Terzi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x